PN00321-DRV10A - 3/8" Shaft Closed-Loop Feedback Stepless 24V Brush DC 240W Servo Motor with 1000 PPR Optical Incremental Encoder + 10A Servo Motor Driver
Makermotor
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
PN00321-DRV10A
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
This package includes PN00321 a 24v dc servo motor, and PN00221-CCS1 a 10A servo motor driver.
Motor Features:
  • Stepless 24v Brush PMDC Motor
  • 1000 PPR 5v Incremental Optical Encoder
  • 3/8" Shaft
  • Face-mount configuration
  • Rated Current:  10A
  • Intermittent Current:  20A
  • No Load Speed:  3850 RPM
  • Rated Torque @ 3000 RPM:  0.62 N-m
Servo Motor Driver Features:
  • 10-28vdc
  • 10A rated current